Sony Bravia KD-65X75K 65 Inch 4K Ultra HD Smart LED Android TV
Price 98,000৳140,000৳
Regular Price 105,840৳
Status In Stock
Product Code 33716
Brand Sony
Key Features
  • Model: Bravia KD-65X75K
  • Display: 65" 4K UHD (3840 x 2160)
  • Google Assistant with Alexa Compatibility
  • Built-In Wi-Fi & Ethernet Connectivity
  • Dolby Audio Support
  • View More Info
Payment Options
Specification
Main Features
Display TypeLCD
Screen Size65" (64.5")
Resolution4K Ultra HD (3840 x 2160)
Refresh rate60 Hz
Processor4K Processor X1
Storage16 GB
Operating SystemAndroid TV
Connectivity
USB2 (Side)
HDMI3 (3 Side)
BluetoothBluetooth 5.0
Wi-FiWi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac
2.4 GHz/5 GHz
Others1x Headphone Output (Side)
Audio
Audio Output10 W+10 W
Speaker SystemFull Range (Bass Reflex) x 2
Open Baffle Speaker
Power
Power Supply60 Hz for UL cUL 50/60 Hz for other, AC 120 V for UL cUL AC 110-240 V for other
Remote ControlStandard Remote
Standby Power Consumption0.5 W (Standby)
Physical Specification
Dimension (L x W x H)57.63 x 33.63 x 3.5" (1,463 x 852 x 87 mm) without stand
57.63 x 36 x 13.38" (1,463 x 914 x 337 mm) with stand
Weight47.2 lb (21.4 kg) without stand
48.7 lb (22.1 kg) with stand
Manufacture Warranty
Description
Sony Bravia KD-65X75K Smart LED TV features a 65" 4K UHD (3840 x 2160) LCD display with Direct LED backlighting. Sony's new Bravia KD-65X75K model will be available in 2022. The Sony Bravia KD-65X75K 65 Inch 4K Ultra HD Smart LED TV includes Wi-Fi and Ethernet connectivity, allowing access to the Google Play store, apps, and internet-based content via the Android TV operating system, as well as content sharing and screen mirroring via Apple AirPlay. The Chromecast is integrated with your other compatible smart devices, such as your smartphone or tablet. Here, the 4K HDR Processor X1 was employed, which employs sophisticated algorithms to reduce noise and increase detail. With an even sharper 4K signal, full of lifelike color and contrast. This television has TRILUMINOS PRO and Live Color Technology. The TRILUMINOS PRO algorithm detects color using saturation, hue, and brightness to replicate natural hues in every detail. This TV also supports 4K X-Reality PRO, which allows images shot in 2K and even Full HD to be upscaled to near-4K resolution, as well as a unique 4K database. Motionflow XR 240 provides smooth and fine details even in fast-moving sequences. This unique method generates and inserts additional frames between the original ones. It evaluates crucial visual elements across frames and determines the split second of missing action in the sequences. The Sony Bravia KD-65X75K 65 Inch 4K Ultra HD Smart LED TV features an X-Balanced Speaker, which matches the TV's sound quality and slimness with its unique new form. The X-Balanced Speaker also provides clean sound for movies and music. With this Google TV, you can browse over 700,000 movies and TV episodes, as well as live TV, from your streaming providers, all in one location and sorted by subjects and genres that interest you. With Voice Search, there is no need for intricate navigation or repetitive typing; simply ask. Connect to a Google Assistant-enabled smartphone to enjoy hands-free control of your Sony TV. You may discover and cast your favorite videos to your Sony Bravia KD-65X75K TV using only your voice. Simply start with "Hey, Google." You may send video and audio to your television directly from your iPhone, iPad, or Mac. Watch movies and TV programs using the Apple TV app, your favorite applications, or even Safari. Apple AirPlay allows you to share photographs with everyone in the room.
Buy Sony Bravia KD-65X75K 65 Inch 4K Ultra HD Smart LED Android TV from Star Tech
What is the price of Sony Bravia KD-65X75K 65" 4K HD Smart TV in Bangladesh?
The latest price of Sony Bravia KD-65X75K 65" 4K HD Smart TV in Bangladesh is 98,000৳. You can buy the Sony Bravia KD-65X75K 65" 4K HD Smart TV at best price from our website or visit any of our showrooms.