Walton CiNEd WD27GI07 27" QHD 165Hz IPS Gaming Monitor
Price 28,000৳34,750৳
Regular Price 31,350৳
Status In Stock
Product Code 28192
Brand Walton
Key Features
  • Model: WD27GI07
  • Resolution: QHD (2560x1440)
  • Display: IPS, 165Hz, 1 ms (OD)
  • Ports: 2x HDMI, 2x DP, Audio out
  • Features: Built-in 2x 2W Speaker
  • View More Info
Payment Options
Specification
Display Features
Display Size27" (68.58 cm)
Display TypeLED Backlit Display
Panel TypeIPS
ResolutionQHD (2560x1440)
Pixel pitch(MM)233.1 × 233.1
Display SurfaceAnti-Glare
Aspect Ratio16:9
Viewing Angle178° H and 178° V
Brightness350 cd/㎡
Contrast Ratio1000:1
Refresh Rate165Hz at DP
144Hz at HDMI
Color Support16.7M Colors
Color GamutNTSC 101%, Adobe RGB 100%
Response Time1 ms (OD)
HDRYes
CurvatureFlat
Others Features3 Side Frameless
Video Features
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
G-Sync SupportYes
Free Sync SupportYes
Audio Features
Speaker (Built In)Yes
Speaker Details2W x 2
Connectivity
Display Port2x DP
HDMI2x HDMI
Audio JackYes
Mechanical Design
Tilt-5° to 15°
SwivelYes
Height AdjustmentYes
Vesa Wall MountSupported;75x75mm
Physical Specification
ColorBlack
Power
TypePower supply: DC 12V 4A
Power Input: AC 100-240V,50-60Hz, 1.2A
Power Consumption48W
Warranty Information
Warranty03 years of Service (02 years For Panel & 1 year Adapter) warranty.
Description
The Walton CiNEd WD27GI07 27" Gaming Monitor offers an impressive 165Hz refresh rate and 27" screen size. This monitor delivers a captivating gaming experience. The QHD resolution and IPS display panel ensure vibrant visuals and wide viewing angles. Enjoy smooth gameplay with the 1ms (OD) response time and immerse yourself in the action with the built-in 2W x 2 speakers. The monitor also features flicker-free technology and low blue light emission for eye comfort. The monitor is also NVIDIA G-SYNC Compatible and AMD FreeSync Supported.
High Color Accuracy & Quick Color Gamut Adjustment
Rich Color Gamut
High Refresh Rate
The monitor boasts a 165Hz refresh rate when connected via DP cable, and 144Hz refresh rate when connected via HDMI cable. This high refresh rate ensures smooth, blur-free visuals, minimizing motion blur and providing an optimal gaming experience.
1 ms (OD) Response Time
Flicker Free Technology for Eye Care
Low Blue Light Technology
High Dynamic Range (HDR)
Built-in Speaker
Sturdy Base
The Walton CiNEd WD27GI07 27" monitor comes with a sturdy stand-base that offers easy height adjustment, swivel angle, and tilt angle options. This allows users to customize their viewing position for maximum comfort and ergonomics.
All the Connections You Need
Buy Walton CiNEd WD27GI07 27" QHD 165Hz IPS Gaming Monitor from Star Tech
In Bangladesh, you can get original Walton CiNEd WD27GI07 27" QHD 165Hz IPS Gaming Monitor From Star Tech. We have a large collection of latest Walton Monitor to purchase for your Desktop PC. Order Online Or Visit your Nearest Star Tech Shop to get yours at lowest price. The Walton CiNEd WD27GI07 27" QHD Gaming Monitor comes with 03 years of Service (02 years For Panel & 1 year Adapter) warranty.
What is the price of Walton CiNEd WD27GI07 27" QHD Gaming Monitor in Bangladesh?
The latest price of Walton CiNEd WD27GI07 27" QHD Gaming Monitor in Bangladesh is 28,000৳. You can buy the Walton CiNEd WD27GI07 27" QHD Gaming Monitor at best price from our website or visit any of our showrooms.
Questions (2)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
on
Q: What's the aspect ratio on this Waltion monitor?
A: Dear Sir, this Walton CiNEd WD27GI07 27" QHD 165Hz IPS Gaming Monitor has a 16:9 aspect ratio.
By
on
Q: How loud are the built-in speakers?
A: Dear sir, the 2x2W built speakers on Walton CiNEd WD27GI07 27" QHD 165Hz IPS Gaming Monitor should deliver sounds up to 93dB of loudness.