Uniview IPC2222EBR5-HDUPF40 2MP IR Bullet IP Camera
Product Page | narayanganj
Price 8,500৳
Regular Price 9,350৳
Status In Stock
Product Code 26205
Brand Uniview
Key Features
  • Model: IPC2222EBR5-HDUPF40
  • Image Sensor: 1/2.8” Progressive Scan CMOS
  • Resolution: Max. 2 MP (1920 × 1080) at 25/30 fps.
  • Lens: 4.0mm, Aperture: F1.6, IR Distance: 50 meters
  • Features: PoE, WDR, 2D/3D DNR, Smart Detection, IK10, IP67
  • View More Info
stars 100 Star Points
Payment Options
Specification
Camera Feature
Image Sensor1/2.8″, 2.0 megapixel, progressive scan, CMOS sensor
IR DistanceUp to 50 meters (164ft) IR range
OthersMinimum Illumination: Colour: 0.01Lux ( F2.0, AGC ON) 0Lux with IR
Shutter: Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s
WDR: 120dB
Material: Metal + Plastic
Lens
Type4.0mm @2.0, Fixed-focal
Angle of View78.7° x 42.8° x 96.8°
OthersIR control: Auto/Manual
Defog: Digital Defog
Video Bit Rate: 128 Kbps~16 Mbps
S/N : >52dB
DNR: 2D/3D
HLC: Supported
OSD: Up to 8 OSDs
Privacy Mask: Up to 8 areas
ROI: Up to 8 areas
Physical Specification
Dimension253.4 × 86 × 71.7mm (9.98” × 3.4” × 2.8”)
Weight1.0kg (2.2lb)
PowerDC 12V±25%, PoE (IEEE 802.3af)
Power consumption: Max 7.5W
Interface1 RJ45 10M/100M Base-TX Ethernet
OthersProtection: IP67 Water & Dust Protection
Working Environment: -35°C ~ 60°C (-31°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing)
Edge Storage: Micro SD, up to 256GB
Network Storage: ANR
Warranty
Warranty1 Year Warranty
Description
The Uniview IPC2222EBR5-HDUPF40 2MP IR Bullet IP Camera has a 4.0mm@F1.6 Fixed Lens and the IR distance is up to 50 meters (164ft). This Uniview has 120dB True WDR, the camera shutter is Auto/ Manual 1 ~ 1/ 100000s, and it has to IR anti-reflection window to increase the infrared transmittance. The Uniview IPC2222EBR5-HDUPF40 2MP IR Bullet IP Camera has an Embedded Digital Defog smart algorithm, it has 2D/3D DNR to Improve your Image quality and cancelation image noise when having low light settings or lower bandwidth and DNR saves storage. This IP camera features Starlight illumination for better image quality. This Uniview IPC2222EBR5-HDUPF40 has a structurally wide temperature range is -35°C to 60°C (-31°F to 140°F)and also ±25% wide voltage range. This camera features IP67 water and dust protection. It supports Triple streaming, Main stream frame rate is 2MP (1920*1080), Max 60fps, Sub streaming frame rate is 2MP (1920*1080), Max 30fps, and a Third streaming rate is D1 (720*576), Max 30fps.