Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K UHD Interactive Flat Panel Display
Product Page | narayanganj
Price 330,000৳
Regular Price 372,300৳
Status In Stock
Product Code 39307
Brand Hikvision
Key Features
  • Model: DS-D5B75RB/EL
  • UHD 4K Display with Resolution of 3840×2160
  • RAM: 8GB, Built-in Storage: 64 GB
  • Speaker: Built-in 2× 20W Loudspeaker
  • Ports: HDMI, Audio Ports, Rj45 LAN, USB, Type-C
Display Details
Display Format Native Resolution4K Ultra HD 3840 × 2160
Panel TypeDLED
Aspect Ratio16:9
Picture Response Time5ms
Refresh Frequency60Hz
Pixel Pitch 0.124 (H) × 0.372 (V) mm
Display Colors1.07G
Brightness (typical)400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio5000:1 (Static)
30000:1 (Dynamic)
Viewing Angle178°(H)/178°(V)
Life Time50,000 hours
OthersSurface Haze: 25% Haze
Display Area: 1428.48 mm × 803.52 mm
Working Duration: 7 × 16H
Surface Hardness: 9H (Pencil) 7 (Mohs)
Surface Glass: 3.2 mm Anti-Glare Glass
Transmittance: 88% ± 3
Touch System
Touch Point40-point multi-touch
Touch Response Time< 5 ms
Surface Hardness9H
Interpolation Resolution32767 × 32767
OthersMinimum Touch Object: ≥ 2 mm (≥ 90% touching area)
Touch Precision: ± 1 mm (≥ 90% touching area)
Operating System
System VersionAndroid 13.0
CPUCortex-A55 × 4 (1.92GHz)
GPUMali-G52 MP2 (2EE)
RAM8GB
ROM64GB
OthersHDCP Version: Support 1.4/2.2/2.3
Connectivity
HDMIHDMI In (HDMI 2.0)× 2
PC Audio InAudio In × 1
Audio outAudio Out × 1
LANLAN (100 Mbps) × 2
USBUSB 3.0 × 3, USB 2.0 × 2, Type-C × 1 (Type-C supports USB 2.0)
RS2321x RS232
OthersTOUCH-USB 2.0 × 1
Physical Specification
Active Screen Size86"
Dimensions2157 mm × 1345 mm × 223 mm
Weight59.71 kg
Power31.2 kg
Standby Power ≤ 0.5 W
Power Requirements268 W
OthersWIFI AP&Station,2.4G/5G
WIFI AP:IEEE 802.11 a/b/g/n/ac 2 × 2 MIMO (2.4 GHz and 5 GHz) authentication protocols WEP, WPA, WPA2, PSK and 802.1X EAP
WIFI Station:IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax 1 × 1 MIMO (2.4 GHz and 5 GHz) authentication protocols WEP, WPA, WPA2, PSK and 802.1X EAP
Loudspeaker
Built-in 2 × 20 W
Speaker Frequency
200-20Khz
Bluetooth
Built-in BLE (Bluetooth Low Energy) module supports Bluetooth 5.2
NFC
Support card reader
Light Sensor
Yes
Warranty
Description
The Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K UHD Interactive Flat Panel Display provides an Ultra HD 4K resolution of 3840 × 2160, providing clear and bright graphics. It also has a 10-bit color depth and supports 1.07 billion display colors. The anti-glare 3.2mm glass with 9H surface hardness offers smooth and long-lasting engagement, while the wide 178° viewing angle and 72% NTSC color gamut give consistent and vibrant images. The VA panel has a high static contrast ratio of 5000:1 and a brightness of 400 cd/m², providing excellent image quality in different lighting settings. The Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K UHD Interactive Flat Panel Display features up to 40-point multi-touch with a reaction time of less than 5ms, allowing for a smooth writing and interaction experience. Its precision and capacity to accommodate objects as small as 2mm make it ideal for presentations and creative projects. Android 13.0's multiple systems and optional Windows compatibility make it both adaptable and cost-effective, with optimized capability for video conferencing and educational apps. The Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K Interactive Flat Panel is equipped with a Cortex-A55 quad-core CPU, Mali-G52 MP2 GPU, 8GB of RAM, and 64GB of internal storage for dependable and efficient performance. Two HDMI 2.0 connectors, USB 3.0 and 2.0 interfaces, a Type-C port, Bluetooth 5.2, and dual-band Wi-Fi provide for extensive device integration. The built-in dual 20W speakers deliver great audio with a frequency range of 200-20kHz, and the light sensor adjusts brightness based on environmental circumstances. The Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K UHD Interactive Flat Panel Display is OPS/OPS-C compatible, allowing for quick system switching, and its energy-efficient design lasts up to 50,000 hours.
Buy Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K UHD Interactive Flat Panel Display from Star Tech
In Bangladesh, you can get original Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K UHD Interactive Flat Panel Display From Star Tech. We have a large collection of latest Hikvision Interactive Flat Panel to purchase. Order Online Or Visit your Nearest Star Tech Shop to get yours at lowest price. The Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K UHD Interactive Flat Panel Display comes with 3 years warranty.
What is the price of Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K Interactive Flat Panel Display in Bangladesh?
The latest price of Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K Interactive Flat Panel Display in Bangladesh is 330,000৳. You can buy the Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K Interactive Flat Panel Display at best price from our website or visit any of our showrooms.