Hikvision DS-D5B86RB/D 86" 4K UHD Interactive Flat Panel Display With 8MP WebCam
Product Page | narayanganj
Price 310,000৳
Regular Price 336,000৳
Status In Stock
Product Code 39332
Brand Hikvision
Key Features
  • Model: DS-D5B86RB/D
  • UHD 4K Display with Resolution of 3840×2160
  • RAM: 4GB, Built-in Storage: 64GB, Built-in 8MP Webcam
  • Built-in 2 × 16 W Loudspeaker, Omni-directional 6-array Microphone
  • Echo Reduction and Smart Noise-Cancellation
Display Details
Display Format Native Resolution4K Ultra HD 3840 × 2160
Panel TypeDLED
Aspect Ratio16:9
Picture Response Time6ms
Refresh Frequency60Hz
Pixel Pitch 0.164 (H) × 0.493 (V) mm
Display ColorsColor Depth: 10 bit
Brightness (typical)350 cd/m² (Typ.
Contrast Ratio5000:1
Viewing Angle178°(H)/178°(V)
OthersSurface Haze: 25%Haze
Color Gamut: 90% NTSC(CIE1931)(Typ.)
Working Duration: 7*16H
Touch System
Touch PointMax 45 point multi-touch
Touch Response Time< 10 ms
Surface Hardness9H
OthersTouch Precision: ± 1 mm (≥ 90% touching area)
Glass: AG smooth glass
Operating System
System VersionAndroid 11
CPUA72*2 + A53*4, 1.8 GHz
GPUMali-G52 MP2 (2EE)
RAM4GB
ROM64GB
OthersBuilt-in 1000 Mbps NIC, supporting routing; IEEE 802.11 a/b/g/n/ac with 2 × 2 MIMO, supporting both 2.4 GHz and 5GHz bands
Connectivity
HDMIVideo & Audio Input: HDMI IN × 2, MAX 4K @30 Hz, LINE IN × 1
Video & audio output: HDMI OUT(HDMI 2.0) × 1, MAX 4K @60 Hz, LINE OUT × 1
LANRJ45 (1000 Mbps port) × 2
USBUSB-C × 1, USB-A × 2 on front panel, USB-A × 2 on rear panel
RS232RS-232 × 1
OthersTouch-USB × 1
Camera: Pixel 8 MP
Camera Function: Smart switch between Android system and OPS
Field Angle: 120°(diagonal), 110°(horizontal), 66°(vertical)
Distortion: ≤6%
Camera Resolution Ratio: Up to 4K
Omni-directional 6-array layout
Mic Function: Echo reduction and smart noise-cancellation
Voice Distance: 8 m
Sampling Rate: 32 K
Mic Sampling Rate: 16 bit
Built-in BLE (Bluetooth Low Energy) module supports Bluetooth 5.0 and previous version.
Physical Specification
Active Screen Size86"
Dimensions1963 × 1159 × 87.5 mm
Weight65.62 kg
Power100 to 240 VAC, 50/60 Hz
Standby Power 0.5 W
Power Requirements≤ 490 W (full load)
Warranty
Description
The Hikvision DS-D5B86RB/D is an 86-inch 4K UHD interactive flat panel display that offers outstanding pictures, robust performance, and seamless interactivity for professional and educational applications. This display offers wide 178° viewing angles and vivid, lifelike images with a resolution of 3840 × 2160 and a VA panel with 350 cd/m² brightness, 10-bit color depth, and 90% NTSC color gamut. The 86-inch 4K IFP Hikvision DS-D5B86RB/D display's anti-glare smooth glass and incredibly thin aluminum profile frame improve both its appearance and usage. Its infrared touch screen ensures accurate and seamless inputs for presentations and teamwork by supporting up to 45-point multi-touch with 2 mm precision and a reaction time of less than 10 ms. With a dual-core A72 and quad-core A53 processor operating at 1.8 GHz and an Android 11 operating system, it has 64 GB of internal storage and 4 GB of RAM for strong multitasking. In addition to an 8MP webcam with a 120° wide field angle, distortion under 6%, and 4K resolution, the Hikvision DS-D5B86RB/D is an 86-inch 4K UHD interactive flat panel display. It also has a six-array omnidirectional microphone with smart noise cancellation and echo reduction for crystal-clear audio recording up to 8 meters away. Meeting and classroom audio quality is improved with two 16W speakers. The Hikvision DS-D5B86RB/D is an 86-inch 4K UHD interactive flat panel display with multiple connectivity options, including RS-232, USB-A, USB-C, HDMI input and output, and dual RJ45 Ethernet ports. It also enables wireless projection through built-in Wi-Fi. It offers an integrated interactive whiteboard system for annotation and QR code sharing, and it is compatible with OPS/OPS-C devices for simple system integration. A 7 × 16-hour working duration, seamless system switching, and sophisticated Bluetooth 5.0 support are further benefits. For contemporary interactive environments, the Hikvision DS-D5B86RB/D is a dependable and adaptable solution that combines state-of-the-art technology with intuitive functionality.
Buy Hikvision DS-D5B86RB/D 86" 4K UHD Interactive Flat Panel Display from Star Tech
In Bangladesh, you can get original Hikvision DS-D5B86RB/D 86" 4K UHD Interactive Flat Panel Display From Star Tech. We have a large collection of latest Hikvision Interactive Flat Panel to purchase. Order Online Or Visit your Nearest Star Tech Shop to get yours at lowest price. The Hikvision DS-D5B86RB/D 86" 4K UHD Interactive Flat Panel Display comes with 3 years warranty.
What is the price of Hikvision DS-D5B86RB/D 86" 4K UHD Interactive Flat Panel Display in Bangladesh?
The latest price of Hikvision DS-D5B86RB/D 86" 4K UHD Interactive Flat Panel Display in Bangladesh is 370,000৳. You can buy the Hikvision DS-D5B86RB/D 86" 4K UHD Interactive Flat Panel Display at best price from our website or visit any of our showrooms.