Hikvision DS-D5B75RB/EL 75" 4K UHD 128GB Storage Interactive Flat Panel
Product Page | narayanganj
Price To be announced
Status Up Coming
Product Code 39327
Brand Hikvision
Key Features
  • Model: DS-D5B75RB/EL
  • UHD 4K Display with Resolution of 3840×2160
  • RAM: 8GB, Built-in Storage: 128GB
  • Speaker: Built-in 2× 20W Loudspeaker
  • Ports: HDMI, Audio Ports, Rj45 LAN, USB, Type-C
  • View More Info
stars 450 Star Points
Up Coming
Specification
Display Details
Display Format Native Resolution4K Ultra HD 3840 × 2160
Aspect Ratio16:9
Picture Response Time5ms
Refresh Frequency60Hz
Pixel Pitch 0.143 (H) mm × 0.430 (V) mm
Display Colors1.07G
Color Depth: 10 bit
Brightness (typical)400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio1200:1 (Static)
15,000:1 (Dynamic)
Viewing Angle178°(H)/178°(V)
Life Time50,000 hours
OthersSurface Haze: 25% Haze
Display Area: 1649.66 mm × 927.94 mm
Working Duration: 7 × 16H
Surface Hardness: 9H (Pencil) 7 (Mohs)
Surface Glass: 3.2 mm Anti-Glare Glass
Transmittance: 88% ± 3
Touch System
Touch Point40-point multi-touch
Touch Response Time< 5 ms
Surface Hardness9H
Interpolation Resolution32767 × 32767
OthersMinimum Touch Object: ≥ 2 mm (≥ 90% touching area)
Touch Precision: ± 1 mm (≥ 90% touching area)
Operating System
System VersionAndroid 13.0
CPUCortex-A55 × 4 (1.92GHz)
GPUMali-G52 MP2 (2EE)
RAM8GB
ROM128GB
OthersHDCP Version: Support 1.4/2.2/2.3
Connectivity
HDMIHDMI In (HDMI 2.0)× 2
PC Audio InAudio In × 1
Audio outAudio Out × 1
LANLAN (100 Mbps) × 2
USBUSB 3.0 × 3, USB 2.0 × 2, Type-C × 1 (Type-C supports USB 2.0)
RS2321x RS232
OthersTOUCH-USB 2.0 × 1
Physical Specification
Active Screen Size75"
Dimensions1713.23 mm × 1025.53 mm × 82.5 mm
Weight49.15 kg
Power100 to 240 VAC, 50/60 Hz
Standby Power ≤ 0.5 W
Power RequirementsMax. Consumption: 217 W
Average Consumption: 175 W
OthersWIFI AP&Station,2.4G/5G
WIFI AP:IEEE 802.11 a/b/g/n/ac 2 × 2 MIMO (2.4 GHz and 5 GHz) authentication protocols WEP, WPA, WPA2, PSK and 802.1X EAP
WIFI Station:IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax 1 × 1 MIMO (2.4 GHz and 5 GHz) authentication protocols WEP, WPA, WPA2, PSK and 802.1X EAP
Loudspeaker
Built-in 2 × 20 W
Speaker Frequency
200-20Khz
Bluetooth
Built-in BLE (Bluetooth Low Energy) module supports Bluetooth 5.2
NFC
Support card reader
Light Sensor
Yes
Warranty
Description
The Hikvision DS-D5B75RB/EL is a 75-inch 4K UHD interactive flat panel display for classrooms, conference rooms, and professional environments. This Hikvision DS-D5B75RB/EL 75" 4K IFP Display's resolution of 3840 × 2160, VA panel with 400 cd/m² of brightness, 10-bit color depth, and 72% NTSC color gamut guarantee vivid, realistic images. Durability and unobstructed vision are ensured by its 3.2 mm anti-glare glass with a 9H surface hardness and a 50,000-hour lifespan. With 178° viewing angles, a 16:9 aspect ratio, and up to 40-point infrared multi-touch capabilities, the screen operates smoothly and responds with accuracy in less than 5 ms. With a Cortex-A55 quad-core processor operating at 1.92 GHz and a Mali-G52 MP2 GPU for strong performance, the IFP Display is powered by Android 13.0 and has 8GB RAM and 128GB of storage. The Hikvision DS-D5B75RB/EL 75" 4K Interactive Flat Panel is compatible with two systems and offers an optional Windows provide for flexible operation, and the integrated 2 × 20W loudspeakers produce excellent sound with a frequency range of 200–20 kHz. LAN connectors, audio interfaces, USB 2.0, USB 3.0, HDMI 2.0, and Type-C are examples of connectivity possibilities. Dual-band Wi-Fi, NFC compatibility, and built-in Bluetooth 5.2 provide even more wireless convenience. The Hikvision DS-D5B75RB/EL 75" 4K UHD 128GB Storage Interactive Flat Panel ensures rich details and deep blacks with dynamic and static contrast ratios of 30,000:1 and 5,000:1, respectively. Its functionality is improved by cutting-edge features like light sensors, OPS/OPS-C device compatibility, and a 32767 × 32767 touch resolution. Its efficient design includes front-facing multi-button controls for convenient access during presentations or instruction. The Hikvision DS-D5B75RB/EL is a flexible choice for professional and educational applications because it combines state-of-the-art technology, user-friendly interface, and strong durability.
Buy Hikvision DS-D5B75RB/EL 75" 4K UHD 128GB Storage Interactive Flat Panel from Star Tech
In Bangladesh, you can get original Hikvision DS-D5B75RB/EL 75" 4K UHD 128GB Storage Interactive Flat Panel From Star Tech. We have a large collection of latest Hikvision Interactive Flat Panel to purchase. Order Online Or Visit your Nearest Star Tech Shop to get yours at lowest price. The Hikvision DS-D5B75RB/EL 75" 4K UHD 128GB Storage Interactive Flat Panel comes with 3 years warranty.
What is the price of Hikvision DS-D5B75RB/EL 75" 4K Interactive Flat Panel in Bangladesh?
The latest price of Hikvision DS-D5B75RB/EL 75" 4K Interactive Flat Panel in Bangladesh is 280,000৳. You can buy the Hikvision DS-D5B75RB/EL 75" 4K Interactive Flat Panel at best price from our website or visit any of our showrooms.