Asus ESC4000A-E12 AMD EPYC 9004 GPU Server and ASUS ASMB11-iKVM
Product Page | narayanganj
Price To be announced
Status Pre Order
Product Code 40301
Brand Asus
Key Features
  • Model: ESC4000A-E12
  • Processor: 2x AMD EPYC 9004 series (4th Gen EYPC) CPU
  • Memory: Up to 3TB (per CPU Socket), DDR5 4800/4400 MHz RDIMM/3DS RDIMM
  • Storage: 8 x 3.5"/2.5" Front Hot-swap Storage Bays
  • GPU Support: 8x Dual Slot GPU Supported
  • View More Info
Pre Order
Specification
Basic Information
Processor1 x Socket SP5 (LGA 6096)
AMD EPYC 9004 series (up to 400W)
4th Generation AMD EPYC Processorswith AMD 3D V-Cache technology
MemoryTotal Slots : 12 (12-channel)
Capacity : Maximum up to 3TB RDIMM
Memory Type :
DDR5 4800/4400 RDIMM/RDIMM 3DS
Memory Size :
64GB, 32GB, 16GB RDIMM
256GB, 128GB 3DS RDIMM
* Refer to support page for more information
Video MemorySupports: 8x Dual Slot GPU Supported
Operating SystemWindows Server
RedHat Enterprise Linux, SuSE® Linux Enterprise Server, CentOS, Ubuntu, VMware
Network2 x GbE LAN ports (Intel I350 Controller)
1 x Management Port
Additional Features
Power Supply1+1 Redundant 2600W 80 PLUS Titanium CRPS-R Power Supply
Drive Bays2 x 2.5” & 4 x 3.5“ Hot-swap Storage Bays
SKU1:
2 x 2.5” SATA/SAS*/NVMe +
2 x 3.5” SATA/SAS*/NVMe + 2 x 3.5” SATA/SAS*
SKU2: Build to order
2 x 2.5” SATA/SAS*/NVMe +
4 x 3.5” SATA/SAS*/NVMe (Occupy 1 x PCIe x8 link )
Optional: 1 x M.2 with riser module
Form Factor2U
I/O SlotsFront I/O Ports:
1 x Q-code/port-80 LED
4 x USB 3.2 Gen1 ports
Rear I/O Ports:
2 x USB 3.2 Gen1 ports
2 x Gigabit LAN ports
1 x MAnagement port
1 x VGA port
OthersSwitch/LED:
Front :
1 x Power Button/LED
1 x Location Button/LED
1 x Message LED
1 x Q-Code/Port 80 LED
2 x LAN LED
Rear :
1 x Power Button/LED
1 x Location LED
1 x Message LED
Manufacture Warranty
Warranty1 year Warranty
Description
The ASUS ESC4000A-E12 GPU Server is a high-performance solution designed to handle demanding AI, HPC, and VDI applications. This Asus GPU Server is powered by AMD EPYC 9004 processors with up to 128 Zen 4c cores and supports 12-channel DDR5 memory at up to 4800 MHz. This single-socket 2U ASUS GPU Server can support up to four dual-slot GPUs and an NVIDIA NVLink bridge for performance scaling. It has 12 DIMM slots for faster data processing and eight bays for tri-mode NVMe/SATA/SAS storage. This ASUS GPU Server has 11 PCIe 5.0 slots for increased bandwidth and system updates, and it is powered by two 2600W Titanium redundant power supplies for reliable operation. The server has distinct CPU and GPU airflow tunnels for thermal optimization, and an optional OCP. The Asus GPU server includes distinct CPU and GPU airflow tunnels for thermal optimization, as well as an optional OCP 3.0 module with a PCIe 5.0 slot for speedier connection. When used with the ASUS ASMB11-iKVM baseboard management console module, administrators can remotely monitor, control, and automate provisioning, configuration, and monitoring. The ASMB11-iKVM minimizes downtime through remote troubleshooting and repairs, provides security and compliance, and enables out-of-band management even when the server is turned off or unresponsive. Together, these components offer a robust, dependable, and secure framework for managing high-performance computing environments.