Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K UHD 128GB Storage Interactive Flat Panel
Product Page | narayanganj
Price To be announced
Status Out Of Stock
Product Code 39329
Brand Hikvision
Key Features
  • Model: DS-D5B86RB/EL
  • UHD 4K Display with Resolution of 3840×2160
  • RAM: 8GB, Built-in Storage: 128GB
  • Speaker: Built-in 2× 20W Loudspeaker
  • Ports: HDMI, Audio Ports, Rj45 LAN, USB, Type-C
  • View More Info
stars 450 Star Points
Out Of Stock
Specification
Display Details
Display Format Native Resolution4K Ultra HD 3840 × 2160
Panel TypeDLED
Aspect Ratio16:9
Picture Response Time5ms
Refresh Frequency60Hz
Pixel Pitch 0.165 (H) × 0.494 (V) mm
Display Colors1.07G
Color Depth: 10 bit
Brightness (typical)400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio5000:1 (Static)
30,000:1 (Dynamic)
Viewing Angle178°(H)/178°(V)
Life Time50,000 hours
OthersSurface Haze: 25% Haze
Display Area: 1649.66 mm × 927.94 mm
Working Duration: 7 × 16H
Surface Hardness: 9H (Pencil) 7 (Mohs)
Surface Glass: 3.2 mm Anti-Glare Glass
Transmittance: 88% ± 3
Touch System
Touch Point40-point multi-touch
Touch Response Time< 5 ms
Surface Hardness9H
Interpolation Resolution32767 × 32767
OthersMinimum Touch Object: ≥ 2 mm (≥ 90% touching area)
Touch Precision: ± 1 mm (≥ 90% touching area)
Operating System
System VersionAndroid 13.0
CPUCortex-A55 × 4 (1.92GHz)
GPUMali-G52 MP2 (2EE)
RAM8GB
ROM128GB
OthersHDCP Version: Support 1.4/2.2/2.3
Connectivity
HDMIHDMI In (HDMI 2.0)× 2
PC Audio InAudio In × 1
Audio outAudio Out × 1
LANLAN (100 Mbps) × 2
USBUSB 3.0 × 3, USB 2.0 × 2, Type-C × 1 (Type-C supports USB 2.0)
RS2321x RS232
OthersTOUCH-USB 2.0 × 1
Physical Specification
Active Screen Size86"
Dimensions1960.44 mm × 1164.69 mm × 82.5 mm
Weight59.71 kg
Power100 to 240 VAC, 50/60 Hz
Standby Power ≤ 0.5 W
Power RequirementsMax. Consumption: 326 W
Average Consumption: 268 W
OthersWIFI AP&Station,2.4G/5G
WIFI AP:IEEE 802.11 a/b/g/n/ac 2 × 2 MIMO (2.4 GHz and 5 GHz) authentication protocols WEP, WPA, WPA2, PSK and 802.1X EAP
WIFI Station:IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax 1 × 1 MIMO (2.4 GHz and 5 GHz) authentication protocols WEP, WPA, WPA2, PSK and 802.1X EAP
Loudspeaker
Built-in 2 × 20 W
Speaker Frequency
200-20Khz
Bluetooth
Built-in BLE (Bluetooth Low Energy) module supports Bluetooth 5.2
NFC
Support card reader
Light Sensor
Yes
Warranty
Description
The Hikvision DS-D5B86RB/EL is an 86-inch interactive flat panel designed for professional and educational environments. It delivers an excellent 4K UHD resolution of 3840 × 2160, providing stunning visual clarity. With a broad 178° viewing angle, the Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K IFP Display, which comes with a VA panel, ensures vivid and accurate images with a brightness of 400 cd/m2, a 10-bit color depth, and a color gamut of 72% NTSC. For a clean and comfortable viewing experience, its long-lasting 3.2 mm anti-glare glass with 9H surface hardness reduces reflections while offering protection. This panel provides long-lasting performance for heavy use, with a 50,000-hour lifespan. Up to 40-point infrared multi-touch technology is supported by the interactive touch screen, which provides accurate inputs for smooth collaboration and reaction times of less than 5 ms. The Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K UHD 128GB Storage Interactive Flat Panel is powered by Android 13.0 and has a Mali-G52 MP2 GPU and a Cortex-A55 quad-core processor for seamless multitasking. It also has 8GB RAM and 128GB of built-in storage. It is adaptable for a range of applications due to its dual-system compatibility and optional Windows, which facilitates simple platform switching. High-quality audio is produced by integrated 2 × 20W loudspeakers, which are enhanced by cutting-edge connectivity features such Type-C, HDMI 2.0, USB 3.0, USB 2.0, audio ports, and dual-band Wi-Fi that supports 2.4G and 5G. The Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K Interactive Flat Panel is perfect for schools or conference rooms since it has front-facing multi-button controls for easy adjustments and supports OPS/OPS-C compatibility for effective system integration. Its 5000:1 static and 30,000:1 dynamic contrast ratios guarantee deep blacks and improved visual detail. Light sensors, NFC compatibility, Bluetooth 5.2, and a 32767 × 32767 touch resolution are additional features. An excellent option for interactive and collaborative applications, the Hikvision DS-D5B86RB/EL combines cutting-edge technology, intuitive functionality, and strong durability.
Buy Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K UHD 128GB Storage Interactive Flat Panel from Star Tech
In Bangladesh, you can get original Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K UHD 128GB Storage Interactive Flat Panel From Star Tech. We have a large collection of latest Hikvision Interactive Flat Panel to purchase. Order Online Or Visit your Nearest Star Tech Shop to get yours at lowest price. The Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K UHD 128GB Storage Interactive Flat Panel comes with 3 years warranty.
What is the price of Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K Interactive Flat Panel in Bangladesh?
The latest price of Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K Interactive Flat Panel in Bangladesh is 350,000৳. You can buy the Hikvision DS-D5B86RB/EL 86" 4K Interactive Flat Panel at best price from our website or visit any of our showrooms.