Dahua HAC-HFW1200TH-I8 2MP HDCVI IR Bullet Camera
Product Page | narayanganj
Price To be announced
Status Out Of Stock
Product Code 32073
Brand Dahua
Key Features
  • Model: Dahua HAC-HFW1200TH-I8
  • Lens Type: 3.6 mm fixed lens (6 mm, 8 mm optional)
  • IR Range: Max. IR length 80m, Smart IR
  • HD and SD output switchable
  • Protection Grade: IP67 Waterproof
  • View More Info
stars 40 Star Points
Out Of Stock
Specification
General
CasingMetal front cover+plastic main body, and metal bracket
Dimensions240.7 mm × 90.7 mm × 90.4 mm ( 9.48" × 3.57" × 3.56" )
Weight0.41 Kg (0.90 lb)
Pan/Tilt/RotationPan: 0°–360°
Tilt: 0°–180°
Rotation: 0°–360°
Operating Conditions-40°C to +60°C (-40°F to 140°F); <95% (non-condensation)
Storage Conditions-40°C to +60°C (-40°F to 140°F); <95% (non-condensation)
Power Supply12V ±30% DC
Power ConsumptionMax 4.9W (12V DC, IR on)
Camera
Image Sensor1/2.7 inch CMOS
Effective Pixels1920(H)×1080(V), 2MP
Scanning SystemProgressive
Electronic Shutter SpeedPAL: 1/25s–1/100000s
NTSC: 1/30s–1/100000s
Minimum Illumination0.02Lux/F1.9, 30IRE, 0Lux IR on
S/N Ratio>65dB
IR Distance80 m (262.5 ft)
IR On/Off ControlAuto; manual
IR LEDs2
Lens
Lens TypeFixed-focal
Mount TypeM12
Focal Length3.6 mm; 6 mm; 8 mm
Max ApertureF1.9
Close Focus Distance3.6 mm: 0.8 m (2.6 ft)
6 mm: 2 m (6.6 ft)
8 mm: 3.5 m (11.5 ft)
Video
Resolution1080P (1920×1080); 720P (1280×720); 960H (960× 576/960×480)
Frame RateCVI: 1080P@25/30fps; 720P@25/30fps; 720P@50/60fps;
AHD: 1080P@25/30fps; 720P@25/30fps;
TVI: 1080P@25/30fps; 720P@25/30fps; 720P@50/60fps;
CVBS: 960H
Video OutputVideo output choices of CVI/TVI/AHD/CVBS by one BNC port
Day/NightAuto switch by ICR
BLC ModeBLC/HLC/DWDR
Gain ControlAuto; manual
Noise Reduction2D NR
Special Features
FeaturesSmart IR
Electronic Defog
Fixed iris
DWDR
Warranty
Warranty1-Year
Description
The Dahua HAC-HFW1200TH-I8 IR Bullet Camera provides a clear and detailed video surveillance solution, whether it is day or night, indoor or outdoor. The Dahua CCTV camera is equipped with a 1/2.7-inch CMOS image sensor, which can capture 1920 x 1080 pixels resolution images at 30 frames per second. The HAC-HFW1200TH-I8 IR Bullet Camera also supports progressive scanning, which can reduce the flickering and blurring of moving objects. The Dahua HAC-HFW1200TH-I8 2MP HDCVI IR Bullet Camera also features a powerful fill light, which can illuminate up to 80 meters (262.5 feet) of distance in low-light or dark conditions. The Dahua bullet camera has an IR-cut filter that can switch automatically between day and night modes and provide accurate color reproduction and low noise. The Bullet CCTV Camera also has a fixed-focal lens, with three options: 3.6 mm, 6 mm, and 8 mm. The lens has a maximum aperture of F1.9, which can allow more light to enter and improve the image quality. The Dahua HAC-HFW1200TH-I8 IR Bullet Camera also features various image enhancement functions, such as BLC (backlight compensation), HLC (highlight compensation), DWDR (digital wide dynamic range), and S/N ratio (signal-to-noise ratio). These functions can help the camera adjust to different lighting and contrast situations and provide a balanced and clear image. The IR camera also supports multiple video output formats, such as CVI (composite video interface), TVI (transport video interface), AHD (analog high definition), and CVBS (composite video baseband signal). These formats can allow the camera to connect to different types of DVRs (digital video recorders) and monitors via one BNC port.