Dahua DHI-LM25-E231 25" IPS FHD 180Hz Gaming Monitor
Product Page | narayanganj
Price 17,000৳19,000৳
Regular Price 18,450৳
Status In Stock
Product Code 33547
Brand Dahua
Key Features
  • Model: DHI-LM25-E231
  • Resolution: FHD (1920×1080)
  • Display: IPS, 180Hz, 1ms
  • Ports: DP1.4×1, HDMI 2.0×1, USB×1(only upgrade), Audio out×1
  • Features: Low Blue Light, VESA wall mount
  • View More Info
Payment Options
Specification
Display Features
Display Size24.5"
Display TypeE-LED Backlit Display
Panel TypeIPS
ResolutionFHD (1920×1080)
Aspect Ratio16:9
Viewing Angle178°(H)/178°(V)
Brightness250nits(typ)
Contrast Ratio1000:1
Refresh Rate180Hz
Color Support85% NTSC
Response Time1ms
CurvatureFlat
Connectivity
Display PortDP1.4×1
HDMIHDMI 2.0×1
USB Type-CUSB×1(only upgrade
Audio JackAudio out×1
Mechanical Design
Tilt-5°±2°/15°±2°
Vesa Wall Mount100x100mm
Physical Specification
ColorBlack
Dimension620×115×475mm
WeightNet Weight (kg): 3.6 kg
Gross Weight (kg): 4.7kg
Power
TypeAdapter
Power ConsumptionConsumption (Standard): ≤36W
Consumption (Standby): 0.5W
VoltageDC 12V
Warranty Information
Warranty3 Years
Description
The Dahua DHI-LM25-E231 24.5" IPS FHD 180Hz Gaming Monitor has designed to satisfy the rigorous requirements of both designers and gamers. This monitor is a great option for designers looking for correct picture texture representation because of its large color gamut, which covers 85% of the NTSC spectrum. The Dahua DHI-LM25-E231 monitor produces a wide variety of rich, true colors. From almost any angle, the remarkable 178° horizontal and vertical viewing angle guaranteed by IPS panel technology offers a constant and engaging viewing experience. The large viewing angle of Dahua DHI-LM25-E231 monitor makes sure that every detail is incredibly apparent, whether you're deep in a creative project or meticulously tweaking visual components during a long gaming session. Enjoy seamless and tear-free gameplay thanks to adaptive sync technology, which successfully resolves issues with visual tearing and lagging. The monitor's 180Hz refresh rate guarantees quick and responsive images, and its lightning-fast 1ms reaction time gets rid of ghosting and blurry images, providing players an advantage in action-packed situations. The intelligent design of the Dahua DHI-LM25-E231 elevates it above mere functionality. Users may easily change the viewing angle to suit their own ergonomic requirements and preferences, making it a pleasant and adaptable configuration for long gaming or creative sessions. Not only is this gaming monitor a visual powerhouse, but it's also a dynamic and adaptable display that meets the subtle needs of designers and gamers alike, providing a remarkable visual experience that looks great in any environment.
Buy Dahua DHI-LM25-E231 25" IPS FHD 180Hz Gaming Monitor from Star Tech
In Bangladesh, you can get original Dahua DHI-LM25-E231 25" IPS FHD 180Hz Gaming Monitor From Star Tech. We have a large collection of latest Dahua Monitor to purchase for your Desktop PC. Order Online Or Visit your Nearest Star Tech Shop to get yours at lowest price. The Dahua DHI-LM25-E231 24.5" IPS FHD 180Hz Gaming Monitor comes with 3 Years warranty.
What is the price of Dahua DHI-LM25-E231 24.5" Gaming Monitor in Bangladesh?
The latest price of Dahua DHI-LM25-E231 24.5" Gaming Monitor in Bangladesh is 17,000৳. You can buy the Dahua DHI-LM25-E231 24.5" Gaming Monitor at best price from our website or visit any of our showrooms.
Questions (2)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
on
Q: What does it mean by USB (Upgrade Only)?
A: Sir the USB port in Dahua DHI-LM25-E231 25" IPS FHD 180Hz Gaming Monitor can be used only for any firmware upgradations of the monitor if needed.
By
on
Q: Does Dahua DHI-LM25-E231 24.5" IPS FHD 180Hz Gaming Monitor support G-Sync or FreeSync?
A: Dear Sir, The Dahua DHI-LM25-E231 24.5" IPS Gaming Monitor supports Adaptive sync which is also known as FreeSync.