ASUS VA27AQSB 27" 2K WQHD IPS Eye Care Monitor
Product Page | narayanganj
Price To be announced
Status Out Of Stock
Product Code 20280
Brand Asus
Key Features
  • Model: VA27AQSB
  • Resolution: WQHD (2560 x 1440)
  • Display: IPS, 75Hz, 1ms
  • Ports: HDMI, DP, Audio Out, USB Hub
  • Features: Free Sync, Flicker Free, Low Blue Light
  • View More Info
local_offer
600৳ Discount
on Checkout
Out Of Stock
Specification
Display Features
Display Size27 Inch
Display TypeLED
Panel TypeIPS
ResolutionWQHD (2560 x 1440)
Pixel pitch(MM)0.233mm
Display SurfaceNon-Glare
Aspect Ratio16:9
Viewing Angle178°/ 178°
Brightness350cd/㎡
Contrast RatioContrast Ratio (Typ.) : 1000:1
ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1
Refresh Rate75Hz
Color Support16.7M
Response Time1ms MPRT
Others FeaturesDisplay Viewing Area (H x V) : 596.74 x 335.66 mm
Video Features
Color Temperature SelectionYes(4 modes)
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
HDCPYes, 1.4
Others Trace Free Technology: Yes
SPLENDID Technology: Yes
GamePlus: Yes
QuickFit: Yes
Extreme Low Motion Blur: Yes
VRR Technology: Adaptive-Sync
Motion Sync: Yes
Audio Features
Speaker (Built In)Yes
Speaker Details2Wx2
Connectivity
Display PortDisplayPort 1.2 x 1
HDMIHDMI(v1.4) x 1
USB Port(s)USB Hub : Yes(2 ports)
Audio JackYes
Mechanical Design
TiltYes (+35° ~ -5°)
SwivelYes (+180° ~ -180°)
PivotYes (+90° ~ -90°)
Height Adjustment0~150mm
Vesa Wall Mount100x100mm
Security LockerKensington Lock
Physical Specification
ColorBlack
DimensionPhys. Dimension with Stand (W x H x D) : 613.83 x (367.29 ~ 517.29) x 226.3 mm
Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 613.83 x 365.81 x 51.54 mm
Box Dimension (W x H x D) : 712 x 441 x 207 mm
WeightNet Weight with Stand : 6.69 kg
Net Weight without Stand : 4.41 kg
Gross Weight : 8.54 kg
Power
Power ConsumptionPower Consumption : <40W
Power Saving Mode : <0.5W
Power Off Mode : <0.5W
Voltage100-240V, 50/60Hz
Warranty Information
Warranty3 years
Description
The ASUS VA27AQSB monitor is designed with a 27-inch Full HD (1920x1080) LED backlight display with an IPS 178° wide viewing angle panel. This monitor has up to a 75 Hz refresh rate with Adaptive-Sync technology to eliminate tracing and ensure crisp and clear video playback with extensive connectivity, including HDMI and D-sub ports. This monitor is also VESA wall-mountable to save on desktop space. The ASUS Eye Care monitors feature TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience. In addition, it also features TÜV Rheinland-certified Flicker-Free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience. In addition, this monitor also features TÜV Rheinland-certified Flicker-Free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience. In this monitor, the accurate color at any viewing angle minimizes the color shift and promisesa better viewing experience. This monitor's frameless design makes it perfect for almost-seamless multi-display setups that give you an even greater degree of immersion. It's Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates to give you seamless visuals and smooth gameplay. This gives you the upper hand in first-person shooters, racing, real-time strategy, and sports titles. (Adaptive-Sync works at refresh rates ranging from 48 Hz to 75 Hz). In this monitor, the Splendid Video Intelligence Technology optimizes videos and images by enhancing color brightness, contrast, and sharpness. Splendid features two new modes“Reading and Darkroom—in addition to the Scenery, Standard, Theater, sRGB, and Night View modes. Low-blue light and flicker-free technologies also reduce the strain on your eyes after long periods of use and provide you with great performance. The ASUS VA27AQSB Monitor comes with 03 years of replacement warranty.
What is the price of ASUS VA27AQSB 27" IPS Eye Care Monitor in Bangladesh?
The latest price of ASUS VA27AQSB 27" IPS Eye Care Monitor in Bangladesh is 47,000৳. You can buy the ASUS VA27AQSB 27" IPS Eye Care Monitor at best price from our website or visit any of our showrooms.