ASUS ROG Swift OLED PG39WCDM 39" UWQHD 240Hz Curved Gaming Monitor
Price To be announced
Status Out Of Stock
Product Code 39601
Brand Asus
Key Features
  • Model: ROG Swift OLED PG39WCDM
  • Resolution: UWQHD (3440x1440)
  • Display: OLED, 240Hz, 0.03ms (GTG)
  • Ports: 2 x HDMI2.1, 1 x Display Port1.4, 1xType-C, Earphone Jack
  • Features: AMD FreeSync, G-Sync, 800R Curvature, HDR10
  • View More Info
Out Of Stock
Specification
Display Features
Display Size39"
Display TypeOLED
Panel TypeWOLED
ResolutionUWQHD (3440x1440)
Pixel pitch(MM)0.266mm
Display SurfaceNon-Glare
Aspect Ratio21:9
Viewing Angle(CR≧10, H/V) : 178°/ 178°
BrightnessBrightness (Max) : 450cd/㎡
Brightness (HDR, Peak) : 1,300 cd/㎡
Brightness (100% APL) : 275cd/㎡
Contrast Ratio1,500,000:1
Refresh Rate240Hz
Color Support1073.7M (10 bit)
Color Gamut99% DCI-P3
135% sRGB
Color Accuracy : △E< 2
Response Time0.03 ms (GtG)
HDRHDR10
Curvature800R
Others Features3rd Gen ROG OLED Technology
VESA Display HDR 400
GamePlus
Video Features
Flicker FreeYes
Low Blue LightYes
G-Sync SupportYes
Free Sync SupportYes
HDCPYes, 2.2
Audio Features
Speaker (Built In)No
Connectivity
Display Port1 x DisplayPort (1.4 DSC)
HDMI2 x HDMI (2.1)
USB Port(s)2x USB 3.2 Gen 1 Type-A
2x USB 2.0 Type-A
USB Type-CUSB Type-C Power Delivery : 90W
Audio JackYes
Mechanical Design
TiltYes (+20° ~ -5°)
SwivelYes (+15° ~ -15°)
Height Adjustment0~80mm
Vesa Wall Mount 100x100mm
Security LockerKensington Lock
OthersAura Sync
Proximity Sensor
Kensington Lock
Physical Specification
ColorBlack
DimensionPhys. Dimension with stand (W x H x D) :
89.0 x 57.5 x 31.8 cm (35.04" x 22.64" x 12.52")
Phys. Dimension without Stand (W x H x D) :
89.0 x 42.4 x 18.7 cm (35.04" x 16.69" x 7.36")
WeightNet Weight with Stand :
9.61 kg (21.19 lbs)
Net Weight without Stand :
6.94 kg (15.30 lbs)
Power
Power ConsumptionPower Consumption : <35W
Power Saving Mode : <0.5W
Power Off Mode : <0.3W
Voltage100-240V, 50/60Hz
Warranty Information
Warranty03-Year warranty
Description
The ASUS ROG Swift OLED PG39WCDM is a advanced 39-inch ultrawide (3440 x 1440) curved gaming monitor designed to provide an unrivaled gaming experience. With a blazing-fast 240Hz refresh rate and an ultra-responsive 0.03ms reaction time, this Asus OLED monitor delivers smooth and fluid graphics with minimum motion blur, making it ideal for fast-paced gaming. The OLED panel has a 99% DCI-P3 color gamut and is VESA DisplayHDR 400 True Black compliant, resulting in excellent HDR performance. The 800R curvature expands the field of view, providing a more immersive and panoramic visual experience. The Asus ROG Swift monitor features Adaptive Sync technology, which prevents screen tearing and stuttering, delivering a smooth gaming experience. The unique heatsink and clever voltage optimization help to regulate heat effectively, lowering the risk of burn-in and extending the life of the OLED panel. The ROG Smart KVM function enables two devices to be controlled simultaneously with a single keyboard and mouse, while the ASUS DisplayWidget Center gives an easy-to-use interface for adjusting monitor settings. The ASUS ROG Swift OLED PG39WCDM is the perfect solution for gamers wanting top-tier performance and visual quality, with numerous connectivity options including DisplayPort 1.4, HDMI 2.1, and USB-C, as well as 90W power delivery.
ASUS ROG Swift OLED PG39WCDM
OLED Curved Panel
ASUS ROG Swift OLED PG39WCDM
3rd Gen ROG OLED Technology
Super Smooth 240hz refresh Rate
This Asus gaming Monitor has an excellent 240Hz refresh rate, which ensures ultra-smooth and fluid pictures during high-speed gaming sessions. The high refresh rate reduces motion blur and gives you a competitive advantage in fast-paced games, making This Asus Monitor an excellent choice for dedicated gamers. With a 0.03ms reaction time, the ASUS ROG Swift OLED PG39WCDM renders each frame with precision and clarity.
FreeSync and G-Sync Compatibility
VESA DisplayHDR 400
Buy ASUS ROG Swift OLED PG39WCDM 39" UWQHD 240Hz Curved Gaming Monitor from Star Tech
In Bangladesh, you can get original ASUS ROG Swift OLED PG39WCDM 39" UWQHD 240Hz Curved Gaming Monitor From Star Tech. We have a large collection of latest ASUS Monitor to purchase for your Desktop PC. Order Online Or Visit your Nearest Star Tech Shop to get yours at lowest price. The ASUS ROG Swift OLED PG39WCDM 39" UWQHD 240Hz Curved Gaming Monitor comes with 3 years warranty.
What is the price of ASUS ROG Swift OLED PG39WCDM 39" Curved Gaming Monitor in Bangladesh?
The latest price of ASUS ROG Swift OLED PG39WCDM 39" Curved Gaming Monitor in Bangladesh is 232,000৳. You can buy the ASUS ROG Swift OLED PG39WCDM 39" Curved Gaming Monitor at best price from our website or visit any of our showrooms.