ASUS ExpertBook BM1 BM1403CDA Ryzen 7 7735HS 14" FHD Laptop
  • Angled view of the dark gray ASUS ExpertBook BM1 BM1403CDA laptop with its screen open.
  • Angled rear view of the dark gray ASUS ExpertBook BM1 BM1403CDA laptop with its screen open.
  • Bottom view of the dark gray ASUS ExpertBook BM1 BM1403CDA laptop with ventilation grills.
  • Side view of the dark gray ASUS ExpertBook BM1 BM1403CDA showing both port edges aligned.
Product Page | narayanganj
Price To be announced
Status Discontinued
Product Code 46689
Brand Asus
Key Features
  • MPN: BM1403CDA-S60911
  • Model: ExpertBook BM1 BM1403CDA
  • Processor: AMD Ryzen 7 7735HS (16MB Cache, up to 4.75 GHz)
  • RAM: 16GB DDR5 5600MT/s, SSD: 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
  • Display: 14.0" Full HD (1920 x 1080) IPS, Anti-glare Display
  • Features: Backlit Keyboard, Type-C, Privacy Shutter, Wi-Fi 6E
  • View More Info
stars 500 Star Points
Discontinued
Specification
Processor
Processor BrandAMD
Processor ModelRyzen 7 7735HS
Processor Frequencyup to 4.75 GHz
Processor Core8
Processor Thread16
CPU Cache16MB
Chipset
Chipset ModelAMD chipset
Display
Display Size14.0-inch
Display TypeIPS
Display Resolution FHD (1920 x 1080)
Touch ScreenNo
Refresh Rate60 Hz
Response TIme0.2ms
Display Features16:9 aspect ratio
Screen-to-body ratio 87%
Wide view
Anti-glare display
LED Backlit
Brightness: 300nits
Color Gamut: NTSC: 45%
Memory
RAM16GB (SO-DIMM)
RAM TypeDDR5
Bus Speed5600MT/s
Total RAM Slot2
Storage
Storage TypeM.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD
Storage Capacity512GB
Supported SSD Type1x M.2 2230 PCIe 4.0x4
1x M.2 2280 PCIe 4.0x4
Graphics
Graphics ModelAMD Radeon 680M
Graphics MemoryShared
Keyboard & TouchPad
Keyboard TypePremium Backlit Chiclet Keyboard
Keyboard Features1.35mm Key-travel
TouchPadYes
Camera & Audio
WebCam720p HD camera
SpeakerBuilt-in Speaker
MicrophoneBuilt-in array Microphone
Audio FeaturesAudio by Dirac
Ports & Slots
Optical DriveN/A
Card ReaderN/A
HDMI Port1x HDMI 1.4
USB 3 Port2x USB 3.2 Gen 1 Type-A
USB Type-C / Thunderbolt Port2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display and power delivery
Headphone & Microphone Port1x 3.5mm Combo Audio Jack
Network & Connectivity
LANN/A
WiFiWi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2
BluetoothBluetooth 5.4
Security
Fingerprint SensorYes
Camera Privacy ShutterYes
Security ChipTrusted Platform Module (TPM) 2.0
Software
Operating SystemFreeDOS
Power
Battery Type3-cell Li-ion
Battery Capacity42WHrs
Adapter TypeTYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal
Physical Specification
ColorGentle Grey
Dimensions32.45 x 21.44 x 1.97 ~ 1.97 cm (12.78" x 8.44" x 0.78" ~ 0.78")
Weight1.39 kg (3.06 lbs) (with Battery)
Body MaterialSustainable Material_Top cover(A part): 30% PCR recycled plastic(cover or inner frame)
Sustainable Material_Keyboard frame (C part): 30% PCR recycled plastic(cover or inner frame)
Sustainable Material_Bottom cover (D part): 30% PCR recycled plastic(cover or inner frame)
Sustainable Material_Battery: 30% PCR recycled plastic
Sustainable Material_Total PCR recycled plastic: 28%
Part Number / MPNBM1403CDA-S60911
Other Features
Other FeaturesCertification:
Military grade: US MIL-STD 810H military-grade standard
Ecolabels & Compliances:
EPEAT Gold with Climate+
Energy star 8.0
FSC Recycled
REACH
RoHS
TCO Certified
Special Features:
System diagnosis
Battery health charging
Fan Profile
Splendid
Function key lock
WiFi SmartConnect
AppDeals
Warranty
Warranty Details3 years International Limited Warranty (Battery 1 year)
Description
The ASUS ExpertBook BM1 BM1403CDA Laptop is a premium, ultra-portable business machine engineered for modern professionals who demand power, reliability, and efficiency in a compact design. Powered by the advanced AMD Ryzen 7 7735HS processor with 8 cores, 16 threads, 16MB cache, and speeds up to 4.75GHz, the ASUS ExpertBook BM1 BM1403CDA Ryzen 7 7735HS Laptop delivers exceptional performance for multitasking, data processing, content creation, and office productivity. With 16GB DDR5 RAM (5600MT/s) and a 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD, this ASUS ExpertBook BM1 BM1403CDA Ryzen 7 Laptop ensures faster boot times, smooth application handling, and ample storage for work and business files. The ASUS ExpertBook BM1 BM1403CDA Ryzen 7 14" Laptop features a 14-inch Full HD (1920 x 1080) IPS anti-glare display with 300 nits brightness, 87% screen-to-body ratio, LED backlighting, and wide viewing angles, offering a clear and comfortable viewing experience for long hours of work. Visual performance is enhanced by the integrated AMD Radeon 680M graphics, making it capable of handling everyday design tasks and multi-display setups. Built for productivity, it includes a backlit chiclet keyboard with 1.35mm key travel, responsive touchpad, 720p HD webcam, Dirac-tuned audio, and dual array microphones for seamless communication. The laptop also offers advanced connectivity with Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.4, dual USB Type-C ports with display and power delivery support, USB 3.2 Type-A ports, HDMI 1.4, and a 3.5mm combo audio jack, ensuring easy expansion and fast wireless networking. For enhanced security, the ASUS ExpertBook BM1 BM1403CDA Laptop features TPM 2.0, a fingerprint sensor, and a camera privacy shutter, while durability is reinforced through US MIL-STD 810H military-grade certification. Despite its strength, it remains lightweight at only 1.39kg and uses 28% PCR recycled materials, earning multiple eco-certifications such as EPEAT Gold with Climate+ and Energy Star 8.0. Backed by a 42Wh battery and 65W USB-C adapter, this ASUS ExpertBook BM1 BM1403CDA Ryzen 7 7735HS Laptop is the perfect combination of performance, portability, security, and sustainability for professionals on the move.
Buy ASUS ExpertBook BM1 BM1403CDA Ryzen 7 7735HS 14" FHD Laptop from Star Tech