Xiaomi Mi A2 L32M7-EAUKR 32-Inch Smart Android HD LED TV with Netflix Global Version
Product Page | narayanganj
Price To be announced
Status Discontinued
Product Code 25332
Brand XIAOMI
Key Features
  • MPN: L32M7-EAUKR
  • Model: Mi A2 L32M7-EAUKR
  • Resolution: 32" HD (1,366 x 768)
  • Processor: CPU: CA55 × 4, GPU: Mali G31 MP2
  • RAM: 1.5GB, Storage: 8GB
  • Supports Dolby Audio, DTS-X, and DTS, Virtual:X Sound
  • View More Info
Discontinued
Specification
Main Features
Display TypeLED
Screen Size32 inch
ResolutionHD (1,366 x 768)
Refresh rate60Hz
Viewing angle178°(H)/178°(V)
ProcessorCPU: CA55 × 4
GraphicsGPU: Mali G31 MP2
RAM1.5GB
Storage8GB
Operating SystemAndroid TV
Connectivity
USBUSB 2.0 x 2
HDMIHDMI × 2 (1 port with eARC)
BluetoothBluetooth 5.0
Wi-FiWi-Fi 2.4GHz/5GHz
OthersComposite In (AV): Yes
Ethernet (Lan): Yes
3.5mm headphone jack × 1
CI Slot: Yes
Broadcasting system: DVB-T2/C, DVB-S2*
Audio
Speaker SystemSpeaker (Sound Output): 2 × 10W
Power
Power SupplyPower: 55W
Voltage: 100~240V~50/60HZ
Operating temperature: 0℃~40℃, Humidity 20%~80%
Storage temperature: -15℃~45℃, Relative humidity < 80%
Remote Control360° Bluetooth remote with voice control
Physical Specification
Dimension (L x W x H)Dimensions including base (L × W × H): 715.7 × 190.4 × 471.0mm
Dimensions not including base (L × W × H): 715.7 × 82.5 × 423.7mm
WeightWeight including base: 3.9kg + 40g
Weight not including base: 3.9kg
Manufacture Warranty
Warranty01 Year Parts & 03 Year Panel Warranty.
Description
The Xiaomi Mi A2 L32M7-EAUKR 32" Smart Android HD LED TV ultra-narrow bezel design provides a high screen-to-body ratio far exceeding that of standard TVs. When you turn on the TV, high-resolution images in stunning colors cover the screen for an immersive experience. Its exquisite metallic frame with a unibody design makes the Xiaomi TV A2 Series a real statement in any home.
DTS Virtual:X Sound Immersive Audio
The Xiaomi Mi A2 L32M7-EAUKR 32" Smart Android HD LED TV has Dolby Audio + DTS-X dual decoding technology and produces vivid sound effects for a more immersive sound experience. Furthermore, the cutting-edge DTS Virtual:X technology creates three-dimensional sound with an overhead dimension, simulating the cinema experience.
Powerful Processor
The Xiaomi Mi A2 L32M7-EAUKR 32" Smart Android HD LED TV features a powerful quad-core A55 CPU, 1.5GB RAM, and 8GB ROM for smoother operation and more space for your favorite apps.
Various ways to Connect
Designed with a 2.4G/5GHz dual-band Wi-Fi solution, various commonly used ports, and Bluetooth 5.0 to easily connect to different devices and adapt to more audio and video entertainment scenarios. The Xiaomi Mi A2 L32M7-EAUKR 32" Smart Android HD LED TV comes with a 01 Year Parts & 03 Year Panel Warranty. Please call 01896039718 to get any kind of support. Xiaomi Warranty Card must be kept for warranty claims.
What is the price of Xiaomi Mi A2 L32M7-EAUKR 32" Smart Android HD LED TV in Bangladesh?
The latest price of Xiaomi Mi A2 L32M7-EAUKR 32" Smart Android HD LED TV in Bangladesh is 23,500৳. You can buy the Xiaomi Mi A2 L32M7-EAUKR 32" Smart Android HD LED TV at best price from our website or visit any of our showrooms.