Sony BRAVIA 55X7500H 55" 4K Ultra HD Smart Android LED TV
Product Page | narayanganj
Price To be announced
Status Discontinued
Product Code 17274
Brand Sony
Key Features
  • MPN: KD-55X7500H
  • Model: BRAVIA 55X7500H
  • 55" 4K UHD(3840 x 2160) LCD Display
  • Youtube, Netflix, USB,
  • Wi-Fi, Bluetooth supports
  • Size: 1101 x 645 x 57mm(without stand)
  • View More Info
Discontinued
Specification
Main Features
Display TypeLCD
Screen Size55"
Resolution3840x2160
Processor4K Processor X1
Storage16GB
Operating SystemAndroid
Connectivity
USBUSB PORTS: 2 (Side)
USB DRIVE FORMAT SUPPORT: FAT32/NTFS
HDMIHDMI 2.0b Inputs x 3
Wi-FiWi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac
Audio
Audio Output1 (Bottom)
Speaker SystemFull Range (Bass Reflex) x 2
10W + 10W
Bass Reflex Speaker
Power
Remote ControlStandard Remote
Standby Power ConsumptionPOWER CONSUMPTION (IN STANDBY): 0.5W
Physical Specification
Dimension (L x W x H)STAND WIDTH: Approx. 812 mm
DIMENSION OF TV WITHOUT STAND (W X H X D): Approx. 1241 x 721 x 79 mm
DIMENSION OF TV WITH STAND (W X H X D): Approx. 1241 x 781 x 340 mm
VESA HOLE PITCH(W X H): 200x200 mm
SCREEN SIZE (CM, MEASURED DIAGONALLY): 139 cm
WeightWEIGHT OF TV WITH STAND: Approx. 15.9 kg
WEIGHT OF PACKAGE CARTON (GROSS): Approx. 24 kg
WEIGHT OF TV WITHOUT STAND: Approx. 15 kg
Manufacture Warranty
WarrantyNo Parts Warranty
Description
Sony 55X7500H HD Smart Android LED TV comes with 55" Slim 4K Ultra HD Smart Android LED TV. It's Display is designed with Size 55-inch, Screen Type LED, Resolution 3840 x 2160 Pixels. This new TV has some smart features, these are -Android, Youtube, Netflix and Google Play Store, Google Assistant. This TV is featured with 16 GB Inbuilt Memory, 10 W + 10 W Speaker, DTS Digital Surround (Dolby Audio (Dolby Digital, Dolby Digital Plus)), AC 100–240 V, 50/60 Hz Power Requirements/Voltage and 100W Power Consumption. Here, HDMI 3 (2 Side, 1 Rear), USB 2 (Side), Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Ethernet (LAN) 1(Side), AV, Headphone, Antenna/Cable Input and Bluetooth connectivity are also available. This TV has no parts warranty.
What is the price of Sony BRAVIA 55X7500H 55" 4K UHD Smart Android LED TV in Bangladesh?
The latest price of Sony BRAVIA 55X7500H 55" 4K UHD Smart Android LED TV in Bangladesh is 0৳. You can buy the Sony BRAVIA 55X7500H 55" 4K UHD Smart Android LED TV at best price from our website or visit any of our showrooms.