LG 27MK600M-B 27" IPS Full HD Monitor with Radeon FreeSync Technology
Price To be announced
Status Discontinued
Product Code 10746
Brand LG
Key Features
  • Model: LG 27MK600M-B
  • Resolution: FHD (1920 x 1080)
  • Display: IPS, 60Hz, 5ms
  • Ports: 2x HDMI, Audio Jack
  • Features: Free Sync, Flicker Free
  • View More Info
Discontinued
Specification
Display Features
Display Size27 Inch
Display TypeFull HD
Panel TypeIPS
ResolutionFHD (1920 x 1080)
Pixel pitch(MM)0.3114 mm x 0.3114 mm
Display SurfaceAnti glare 3H
Aspect Ratio16:9
Viewing Angle178/178
Brightness250cd/m2 (Typ.) 200cd/m2 (Min.)
Contrast Ratio1000:1 (Typ), Mega
Color Support16.7M Colors
Color GamutNTSC 72%
Response Time5ms(Faster)
Others FeaturesSmart Energy Saving : Yes
Surface Treatment : Anti glare 3H
Video Features
Color Temperature SelectionYes
Flicker FreeYes
Free Sync SupportYes
HDCPYes
Others DDC/CI
Picture Mode: Custom, Reader, Color Weakness, Photo, Cinema, Game
Plug & Play
Super+ Resolution
Automatic Standby
Black Level
DAS Mode
Response Time Control
On Screen Control
Color Calibrated
Gamma Control
R/G/B Color Control
Audio Features
Speaker (Built In)No
Connectivity
HDMIYes x 2
Audio JackYes
D-SubYes
Mechanical Design
TiltYes (-5~15)
Vesa Wall Mount100 x 100
Security LockerOSD Lock
Physical Specification
ColorBlack
DimensionWith Stand (WxHxD) : 24.1" x 8.2" x 17.9"
Without Stand (WxHxD) : 24.1" x 2.9" x 14.3"
Shipping Dimensions (WxHxD) : 27.2" x 17.0" x 5.0"
WeightWith Stand Weight : 10.6 lbs
Without Stand Weight : 9.5 lbs
Power
TypeAdapter
Voltage100~240V (50/60Hz)
OthersDC Off : 0.3W
Power Save/Sleep Mode (Max.) : 0.3W
Normal On (EPA) : 20.3W
Normal On (factory out condition Typ.) : 25.5W
Output : 19V/1.3A
Warranty Information
Warranty03 Years Warranty.
Description
What is the price of LG 27MK600M-B Monitor in Bangladesh?
Questions (1)
Have question about this product? Get specific details about this product from expert.
Ady on 01 Sep 2020
Q: Is this a 75 hz monitor?
A: Refresh Rate 60Hz